Turistika

KAMENNÁ HORA

Panoramatický výhľad na Bardejov sa Vám naskytne z rozhľadni na Kamennej hore. Nachádza sa medzi mestom Bardejov a Bardejovskými kúpeľami. Jej výška je 9,6 m a je ľahko prístupná po červenej turistickej značke z kúpeľov i Bardejova, pretože je priamo na tejto využívanej turistickej magistrále. V podstate ide o obnovu rozhľadne nad Bardejovom, ktorá tam už v minulosti bola v časti Kamenná hora medzi “Moliterkou” a Bardejovskými Kúpeľmi. Bola však menšia - bol to prístrešok s altánkom. Po dlhom rokovaní s Lesmi SR sa nám podarilo nájsť schodnú cestu a začať realizovať projekt Obnova turistickej rozhľadne nad Bardejovom.

 

ČIERNA MLÁKA

Lesnícky náučný chodník Čierna mláka sa nachádza v Ondavskej vrchovine v lesoparku Bardejovských Kúpeľov. Začína a konči sa mna mieste nazývanom Nad jazierkom. Tematické zameranie tohto lesníckeho náučného chodníka je mimoprodukčné funkcie lesa. Náučný chodník je celoročný a samoobslužný. Má tri okruhy: nenáročný – jedľový, stredne náročný – bukový a náročný – javorový.

 

SEDLO ČEREŠŇA

Sedlo sa nachádza v nadmorskej výške 520 m.n.m. Je križovatkou turistických ciest. K dispozícii je krytý posed a otvorené ohnisko. Stebnická Magura je vzdialená 1.15 h a Hradný vrch Zborov 3.10 h

 

STEBNÍCKA MAGURA

Stebnícka Magura (899,9 m n. m.) je vrch v pohorí Busov, podcelku Nízkych Beskýd. Vypína sa severne od Bardejova a s televíznym vysielačom na vrchole tvorí dominantu okolia. Východná a severná časť vrchu patrí do NPR Stebnícka Magura, vyhlásenej na rozlohe 76 ha v roku 1964. Za priaznivého počasia môžete vidieť Západné Tatry.

 

KYSLÍKOVÁ CESTA BARDEJOV

Na takmer 3 km dlhom turisticko – relaxačnom  chodníku “Kyslíková cesta Mihaľov” bolo obnovených 19 zastávok, kde pribudli prvky na cvičenie. Chodník sa tak stal ďalšou atrakciou mesta Bardejov. K dispozícii je aj altánok s kapacitou 20 osôb na sedenie pod strieškou a 10 osôb pri ohnisku. Súčasťou cesty sú aj 2 informačné stojany a odpočívadlo so sedením pri 3 stoloch.

 

KYSLÍKOVÁ CESTA BARDEJOVSKÉ KÚPELE

Osobitné miesto v rámci zdravotno-rehabilitačných chodníkov zaujíma lesná kyslíková dráha. Technická náročnosť je určená tak, aby jednotlivé zariadenia na stanovištiach a cvičenia na nich boli v súlade s indikáciami, ktoré sa liečia v Bardejovských Kúpeľoch. Lesnú kyslíkovú dráhu môže absolvovať každý v ľubovoľnom čase.

 

LEKÁRSKÝ RODINNÝ SINGLETRACK

K dispozícii majú cyklisti, ale aj turisti novú horskú cyklotrasu s celkovou dĺžkou 1330 m a prevýšením 60 výškových metrov. Je oveľa širšia než sú bežné cyklotrasy a keďže je určená hlavne pre rodiny s deťmi, nazýva sa aj FAMILY singletrack. Pretože je súčasťou liečivých singletrackov nazvaných podľa prameňov, tento FAMILY singletrack nesie oficiálny názov Lekársky singletrack. Lokalizovaný je v krásnom prírodnom prostredí Mestských lesov Bardejov – nad mestskou časťou Bardejova - Bardejovskými Kúpeľmi. Spolu s výstupovou trasou Čerešenka a zjazdovou Napoleon tvoria 4610 m dlhý súbor cyklotrás. Lekársky singletrack je svojím nenáročným profilom bez prekážok určený pre celé cyklistické rodiny. Začína na hornom konci Kyslíkovej dráhy (pri vodárni) a plynule stúpa nad kúpele. Do cieľa pri altánku na kyslíkovej dráhe vedie mierne z kopca. Singletrack je charakterizovaný zarovnávaným a tvarovaným prírodným povrchom. Svojím profilom je nenáročný, s priemerným sklonom do 8 %. Na singletracku sa nachádzajú veľké klopené zákruty a plynulé terénne vlny. Tento FAMILY singletrack bol budovaný pod dohľadom vyškolených trailbuilderov spoločnosti IMBA

 

ČERGOV

Čergov (staršie Čerchov) je pohorie a geomorfologický celok, ktorý sa rozkladá v severnej časti Slovenska. Na východe susedí s Ondavskou vrchovinou, na juhu a západe so Spišsko-šarišským medzihorím a na severe tvorí menšia časť štátnu hranicu s Poľskom. Čergov (staršie Čerchov) je vrch v hlavnom hrebeni pohoria Čergov. Je vzdialený cca 14 kilometrov vzdušnou čiarou od Bardejova. Z vrcholu je dobrý výhľad do okolia.

 

STEBNÍK

Leží 4 km od obce Zborov. Nachádza sa tam národná prírodná rezervácia Stebnícka Magura a vojenský cintorín 1. sv. vojny. Na vrchol Magury sa turisti dostanú rôznými turistickými trasami.


 

NÁRODNÁ PRÍRODNÁ REZERVÁCIA BECHEROVSKÁ TISINA
Územie bolo za rezerváciu vyhlásené v roku 1954. Nachádzajú sa tu: tis obyčajný, áron alpinský, papraďovec laločný a Braunov či prilbica pestrá.

 

NÁRODNÁ PRÍRODNÁ REZERVÁCIA ČERGOVSKÝ MINČOL
Turisti si môžu vychutnaž krásny pohľad z najvyššieho bodu pohoria Čergov, z Čergovského Minčola (1157 m n.m.) Z rastlín je rozšírený cesnak hadí, bukové, javorové, jedľové porasty. Nachádza sa tu aj chránená oblasť, Premenisko Tople.


NÁRODNÁ PRÍRODNÁ REZERVÁCIA MAGURA
Za národnú prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1964 vďaka prirodzeným a prelesovitým porastom. Z rastlín prevládajú bukové javoriny, javorové a jedľové bučiny. Nachádzajú sa tu mnohé druhy papradín a chránená skopólia kranská.

 

PRÍRODNÁ REZERVÁCIA LIVOVSKÁ JELŠINA
Vyhlásená za rezerváciu v roku 1986. Nachádzajú sa tu vzácne porasty jelše sivej a porasty chránenej paprade perovníka pštrosieho.

 

NÁRODNÁ PRÍRODNÁ REZERVÁCIA REGETOVSKÉ RAŠELINISKO
Zriadená bola na ochranu slatinno-rešelinových spoločenstiev. Porasty vytvára vachta trojlistá, nachádza sa tu rosička ohrúhlolistá, papraď hrebenistá, nátržnica močiarna a vzácny diablik močiarny.
 

PRÍRODNÁ REZERVÁCIA POD BESKYDOM
Nachádzajú sa tu zachovalé a botanicky dôležité slatinské lúky. Najvzácnejším je papraď jazyk hadí.


PRÍRODNÁ REZERVÁCIA SLATINA POD LIESKOVCOM
Územie bolo za rezerváciu vyhlásené v roku 1979. Slatinská lúka pri ceste z Bardejovskej Novej Vsi do Komárna je chráneným náleziskom vachty trojlistej.

 

PRÍRODNÁ REZERVÁCIA ZBOROVSKÝ HRADNÝ VRCH
Je najstaršou prírodnou rezerváciou v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha. Za rezerváciu bola vyhlásená v roku 1950, ale už v roku 1926 bola jej časť vyhlásená za chránenú oblasť.

Fotogaléria