Tipy na výlet

Lesopark Dukla Svidník

Obľubujete dlhé prechádzky v prírode ? Skvelým tipom pre Vás je navštíviť Lesopark Dukla Svidník s možnosťou využitia táborísk  na opekanie. Dĺžka malého okruhu parku meria 1,2 km, veľký okruh je o kilometer dlhší. Cestu lesoparkom Vám oživia informačné tabule s užitočnými informáciami o zveri, stromoch, rastlinách, hubách či vtákoch v danom regióne. K dispozícií je aj parkovisko.

Dizajn bez názvu (12).png

 

Čierna hora

Dlhšiu túru lesom  si môžete dopriať výstupom na vrch Čierna Hora, ktorý sa vypína nad  mestom Svidník vo výške 667,1 m n. m. Medzi obcami Jurková Voľa, Rovné a Cernina.
 Na vrchu je situovaná turistická útulňa s možnosťou odpočinku.


44694786_253220805326886_1060833849547685888_n.jpg

 

Stavok

Ak obľubujete naozaj dlhé trasy lesom, určite Vám odporúčame vybrať sa na vrch Stavok, ktorý sa nachádza medzi Slovenskom a Poľskom v Chránenej krajinnej oblasti Východné Karpaty v nadmorskej výške 752,4 m n. m. Na vrchu je taktiež situovaná útulňa.


Stavok.png

 

Rohuľa

Neďaleko mesta Svidník v pásme Ondavskej vrchoviny medzi obcami Nižná a Vyšná Jedľová sa nachádza Rohuľa. Je to miesto, na ktorom stáli v 40. rokoch 20. storočia meračské veže. V súčasnosti je toto miesto vhodné na turistiku, ktorú Vám vrelo odporúčame. V cieli je situovaná turistická útulňa.

 

Rozhľadňa s útulňou nad Svidníkom

Modernú vyhliadkovú vežu s útulňou nájdete na bývalom svidníckom vleku v smere na Mestisko. Vyhliadková veža poskytuje pohľad na panorámu mesta Svidník od Pamätníka sovietskej armády až po lesný komplex Osy z výšky takmer 13 metrov. Čaro nocovania si užijete na prvom poschodí veže v útulni s panoramatickým oknom. Medzi výhody vyhliadkovej veže patrí jej ľahká prístupnosť pre rodiny s deťmi, pre starších ľudí, cyklistov, bežkárov i peších turistov počas celého roka. Ako sa dostať k vyhliadke nájdete

 

Rozhľadňa v tvare náboja - Údolie smrti

Rozhľadňu, ktorá svojim tvarom pripomína náboj do československej pušky nájdete v Údolí smrti neďaleko mesta Svidník, medzi obcami Kapišová a Kružlová. Údolie smrti, približne 6km od mesta Svidník, pripomína najťažšie boje počas II. svetovej vojny. Rozhľadňa so štyrmi podlažiami je vysoká 13,5 m a je vyrobená z dreva a kovu. Parkovanie na odpočívadle a vstup do veže je bezplatný. Výstup k rozhľadni je pohodový, vhodný aj pre ľudí so slabšou fyzickou kondíciou či deti počas celého roka.

 

Čierna hora

Dlhšiu túru lesom  si môžete dopriať výstupom na vrch Čierna Hora, ktorý sa vypína nad  mestom Svidník vo výške 667,1 m n. m. Medzi obcami Jurková Voľa, Rovné a Cernina. Na vrchu je situovaná turistická útulňa s možnosťou odpočinku. Vzdialenosť od mesta Svidník je 4,9 km a čas trasy je približne 2:00 h. 
Stúpanie: ↗ 437 m  Klesanie: ↘ 10 m

 

 

Park tmavej oblohy Roztoky

Srdečne Vás pozývame zažiť čaro tmavej oblohy vo hvezdárni v Roztokách. Práve na toto miesto v hojnom počte prichádza široká verejnosť na krátke i viacdňové pozorovacie pobyty. K dispozícií je taktiež jeden z najkvalitnejších ďalekohľadov na Slovensku.

Viac na: https://www.svidnik.sk/tipy-na-vylet.html

 

 


 

 

Fotogaléria