Kostolíky

Gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 1923

Prvý gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Kurimke bol postavený v druhej polovici 18. stor. Bol však zničený požiarom v roku 1915. Druhý drevený chrám rovnakého zasvätenia bol postavený na mieste pôvodného v roku 1923. Úplne dokončený bol až v roku 1930. V 70-tych rokoch 20. stor. bol chrám zvonku omietnutý a tak znehodnotený.

Kontaktné údaje:

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 1764, NKP

Filiálny chrám v Korejovciach, v okrese Svidník, bol postavený v roku 1764. Zasvätený je Ochrane Presvätej Bohorodičky. Obec spolu s chrámom bola počas druhej svetovej vojny, v roku 1944, veľmi poškodená, hlavne strecha, ktorá sa pri výbuchu zlomila a spadla. Takisto aj cárske dvere boli poškodené výbuchom. Následne, po skončení vojny, bol v roku 1947 chrám opravovaný.

 

Kontaktné údaje:

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 1770, NKP


Drevený gréckokatolícky chrám v Miroli bol postavený na dominantnej plošine v roku 1770. Zasvätený je Ochrane Presvätej Bohorodičky. Má charakteristickú zrubovú konštrukciu a trojdielnosť vonkajšieho i vnútorného členenia. I v tomto chráme sa dodnes používa cirkevnoslovanský jazyk v bohoslužbách ako dedičstvo našich otcov siahajúce ku slovanským vierozvestcom, svätým Cyrilovi a Metodovi.

 

Kontaktné údaje:

 

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 18. stor., NKP

Drevený gréckokatolícky chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky v Hunkovciach nájdete v strede obce na kopčeku na cintoríne, obkolesený stromami. Gréckokatolícka cirkev, alebo presnejšie Katolícka cirkev byzantsko-slovanského obradu sa hlási k cyrilo-metodským tradíciám a považuje sa za priameho dediča tejto tradície.

 

Kontaktné údaje:

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky, 1938, NKP

Pôvodný gréckokatolícky drevený chrám v obci Nižný Komarník bola postavený pravdepodobne v polovici 18. storočia. Tento drevený chrám počas prvej svetovej vojny vyhorel. Dnešný drevený chrám bol postavený v roku 1938 a je opätovne venovaný sviatku Presvätej Bohorodičky Ochrankyne. Presvätá Bohorodička ochraňuje našu zem. Jej ochrana je štítom proti útokom zlých duchov i proti nešťastiu. Bohorodička je nám pomocou pri našich dobrých skutkoch a v našom kresťanskom živote.

 

Kontaktné údaje:

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Bazila Veľkého, 1730, NKP

Krajné Čierno je filiálku starobylej farnosti Ladomirová. Drevený chrám bol v obci postavený v roku 1730. Zasvätený je sv. Bazilovi Veľkému – jednému z najvýznamnejších východných svätcov. V čase druhej svetovej vojny, v bojoch o Dukliansky priesmyk, bola obec, ale aj chrám značne poškodený. Opravovaný bol v rozpätí rokov 1947-1948.

 

Kontaktné údaje:

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala, 1742, NKP

Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovensku. Bol postavený v roku 1742 a zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. Počas druhej svetovej vojny bola obec, fara a chrám značne poškodené, podobne ako aj niekoľko vzácnych ikon z ikonostasu. Následne sa vykonala oprava v roku 1946, ale už v roku 1957 bol chrám znova silno poškodený, tentoraz búrkou. Opravený bol v roku 1958.

 

Kontaktné údaje:

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala, 1752, NKP

Na návrší za obcou bol vystavaný drevený gréckokatolícky chrám v roku 1752. Zasvätený bol sv. archanjelovi Michalovi. V čase druhej svetovej vojny bol chrám poškodený. K jeho obnove došlo po roku 1945.

 

Kontaktné údaje:

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Michala, 1777, NKP

Drevený chrám svätého archanjela Michala v maličkej obci Príkra bol postavený v roku 1777. V tridsiatych rokoch 20. storočia bol chrám z pôvodného miesta prenesený o niekoľko desiatok metrov vyššie. Počas vojnových čias bol chrám poškodený, no následne v rokoch 1946 – 1947 opravený. V roku 1968 bol zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Patrón chrámu svätý archanjel Michal, hebrejsky Mich-a-el, čo znamená „Kto je ako Boh?“, je vodcom nebeských zástupov. Spoločne s ním sa 8. novembra slávi aj sviatok ostatných beztelesných bytostí. Archanjel Michal sa zobrazuje ako vodca Božieho vojska, ako vojak v brnení s mečom v ruke.

 

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Mikuláša, 1658, NKP

Drevený gréckokatolícky chrám sv. Mikuláša v Bodružali je jeden z najstarších drevených chrámov na Slovensku. Výstavba chrámu sa datuje do roku 1658. Patrónom chrámu je biskup a divotvorca Mikuláš. Svätý Mikuláš sa stal okolo roku 300 biskupom v Myre v Malej Ázii a vyznačoval sa nesmiernou dobročinnosťou. Je jedným z najviac obľúbených svätcov. Zomrel v pokročilom veku a pochovali ho v myrskom chráme, kde boli jeho telesné pozostatky uložené do roku 1087, kedy boli prenesené do talianskeho prístavného mesta Bari.

 

Kontaktné údaje:

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy, 1705, NKP

Drevený gréckokatolícky chrám svätej Paraskevy bol postavený v roku 1705. Paraskeva bola dcérou bohatých kresťanských rodičov v Ikóniu. Po ich smrti zdedila veľký majetok, ktorý rozdávala chudobným. Pretože sa zaviazala sľubom čistoty, odmietala všetkých uchádzačov o svoju ruku. Za Diokleciánovho prenasledovania bola obžalovaná z kresťanstva a uvrhnutá do väzenia. Po hrozných mučeniach ju dal vladár sťať mečom.

 

Kontaktné údaje:

 

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskevy, 1763

Drevený filiálny chrám bol postavený okolo roku 1763. Zasvätený bol sv. Paraskeve. Počas druhej svetovej vojny bol poškodený, ale po opravách bol užívaný až do roku 1960, hoci v obci bol už skôr dostavaný nový, murovaný chrám sv. Petra a Pavla (rok 1937). V roku 1960 bol drevený chrám prenesený do svidníckeho skanzenu.

 

Kontaktné údaje:

Gréckokatolícky drevený chrám svätej Paraskievy, 1773, NKP

Gréckokatolícky chrám v obci Potoky bol postavený v roku 1773. Ani počas dvoch svetových vojen nedošlo k jeho veľkému poškodeniu. Chrám bol opravovaný až v rokoch 1956 - 1957. Drevený chrám je venovaný svätej mučeníci Paraskeve. Paraskeva sa stala známou ako ohlasovateľka evanjelia. Keď sa jej počas Diokleciánovho prenasledovania kresťanov pred pohanským súdom pýtali na jej meno, odpovedala že jej meno je Kristus. Paraskevu následne umučili v Ikóniu – dnešnom Konya v Turecku

Kontaktné údaje:

 

 

Gréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána, 1924, NKP

Prvý gréckokatolícky chrám bol v obci postavený okolo polovice 18. stor. a zasvätený bol sv. Kozmovi a Damiánovi. Zachoval sa až do začiatku 20. storočia, kedy bol pravdepodobne zničený počas 1. svetovej vojny. Druhý chrám vznikol na pôvodnom mieste, rovnakého zasvätenia v roku 1924.

Fotogaléria